Ogród Luizy

Astry to byliny wieloletnie należące do rodziny astrowatych, liczących ponad sześćset gatunków, nie dziwi więc zatem mnogość i bogactwo ich barw, począwszy od bieli po odcienie fioletu. Ciekawostką natomiast jest to, że astry nie występują w kolorach żółci. Choć utarło się, że astry jako kwiaty w ogrodzie, powszechnie występują zazwyczaj tylko jesienią to warto wiedzieć, że mogą one kwitnąć od wczesnej wiosny, aż do później jesieni. Cześć z tych roślin to gatunki jednoroczne lub dwuletnie, w tym przypadku kwiaty pojawiają się w kolejnym roku po posadzeniu.

Astry to rośliny zróżnicowane nie tylko pod względem barw ale i rozmiarów. Najmniejsze z nich osiągają wielkość zaledwie kilkunastu centymetrów, podczas gdy rozmiary innych dochodzą nawet do półtora metra. Astry nie mają wysokich wymagań zakresie odpowiedniego stanowiska w zakresie żyzności gleby, natomiast ważne jest to aby wybrane stanowisko było nasłonecznione. Wybranie zacienionego stanowiska, może powodować złą kondycję roślin, w konsekwencji czego będą one bardziej wrażliwe choroby, w tym przede wszystkim na te o podłożu grzybowym oraz ataki owadów, w tym mszyc.

Hodowla i rozsiewanie astrów nie należy do szczególnie trudnych. Stosuje się kilka procedur, w tym wysiewanie bezpośrednio z nasion w okolicach lutego do korytek, tak aby w kwietniu można było młode sadzonki umieszczać bezpośrednio w glebie, z zachowaniem w odpowiedniej odległości pomiędzy roślinami. Kolejnym sposobem jest wiosenne ukorzenianie pędów roślin, które następnie sadzone są bezpośrednio w glebie. Wreszcie, ostatnim sposobem jest dzielenie bryły korzeniowej „dorosłych” roślin. Rozsadzanie należy wykonać w okresie maja lub czerwca. Należy wówczas podzielić rozsadzane korzenie na mniejsze partie usuwając części centralne, z zachowaniem odpowiedniej ilości pędów.

W przypadku drobnych roślin nie ma potrzeby dodatkowego ich kształtowania lub tworzenia podpór, natomiast w przypadku wysokich roślin dobrze jest takie podpory stosować. Umożliwią one bowiem właściwy wzrost roślin. Kształtowaniu odpowiedniej formy rośliny również sprzyja przycinanie pędów. Należy to jednak wykonywać z umiarem i z zachowaniem dużej ostrożności, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do uszkodzenia rośliny, przez co opóźniony może być lub uniemożliwiony proces kwitnienia. W samym już momencie kwitnienia, warto „wspierać” roślinę poprzez usuwanie przekwitłych fragmentów pąków, co wspomaga rozwój kolejnych.

Należy pamiętać również o tym, by po okresie kwitnienia, w przypadku roślin wieloletnich maksymalnie skrócić pędy rośliny, umożliwiając roślinie przejście w stan spoczynku. W zakresie nawożenia i podlewania, astry, optymalnie rosną w warunkach względnej wilgotności. Można to zapewnić poprzez regularne podlewanie roślin, w zależności od panujących warunków atmosferycznych, jednorazowo lub dwukrotnie w ciągu tygodnia, pamiętając o zasadzie, że podlewana powinna być gleba wokół rośliny a nie bezpośrednio sama roślina. W przeciwieństwie do małych wymagań w zakresie nawodnienia, „oczekiwania” tych bylin względem odpowiedniego nawożenia są stosunkowo duże. Preferowanym nawozem jest kompost, a dodatkowa warstwa kory wokół rośliny zapewni jej optymalne warunki do wzrostu.

Zadbane kwiaty prezentują się bardzo okazale i są piękną gwieździstą ozdobą każdej rabaty.