Ogród Luizy

Kwiaty w ogrodzie niesamowicie ożywiają otoczenie. Warto posiadać astry w swojej kolekcji. Ich nazwa w języku starogreckim oznacza „gwiazdy”, co nawiązuje do kształtu kwiatów. W ich wnętrzu znajdują się żółtozłote kwiaty rurkowate, które z zewnątrz otoczone są kwiatami języczkowatymi w przeróżnych kolorach (białym, różowym, czerwonym, fioletowym lub niebieskim).

Astry podzielone są na ponad 150 gatunków, z czego każdy charakteryzuje się innym wyglądem. Ich wysokość waha się między kilkoma centymetrami a aż trzema metrami. Różnią się także kształtem liści i kolorem kwiatów. Dla wszystkich astrów charakterystyczne są kwiatostany w formie koszyczków. Kwiaty te najlepiej czują się w glebie o średniej żyzności, ale i tutaj są wyjątki – niektóre gatunki, takie jak aster gawędka i aster chiński, zadowalają się mniej żyznymi glebami. Natomiast astry górskie doskonale nadają się do ogrodów skalnych. Dobrze znoszą też suszę. Co prawda, większość gatunków astrów lubi słoneczne miejsca. W przeciwieństwie do astra wielkolistnego, astra żeniszkowatego oraz białego astra rozkrzewionego, którym bardziej odpowiada cień http://ogarnijogrod.pl/astry-wiosenne-odmiany-i-uprawa/

Należy wziąć pod uwagę kilka cech podłoża, zanim zasadzimy te kwiaty w ogrodzie: luźną budowę, dobrą przepuszczalność, wysoką zawartość składników odżywczych czy zawartość próchnicy, a także wilgotność gleby. Astry najlepiej sadzić w okresie od marca do maja i od września do listopada. Opieka nad tymi kwiatami w ogrodzie ogranicza się do ich przycinania (lub wyłamania suchych łodyg), nawożenia i umiarkowanego podlewania. Należy je również regularnie wykopywać z ziemi i sadzić na nowo. Odmianom wysokim powinniśmy zapewnić podparcie.

Astry są typowymi roślinami ogrodów na wsi, ale robią również dobre wrażenie na balkonach i tarasach. Pięknie wyglądają również w bukietach. Można je komponować z innymi roślinami, na przykład różą, daliami, ostróżką, jeżówką czy floksem.

Jednym z największych utrapień ogrodników jest mączniak prawdziwy, czyli choroba grzybowa. Można ją poznać po białym nalocie na młodych liściach i pędach roślin. Aby uchronić się przed nim, należy sadzić odmiany, które są odporne na choroby oraz stosować nawozy organiczne. Opanowane przez chorobę liście trzeba natychmiast usunąć. Astry krzaczaste i gładkie, które rosną w nieodpowiedniej glebie i żyją w niekorzystnych warunkach pogodowych, są podatne na zgorzel naczyń. Rośliny więdną i żółkną, a jej dolne części pokrywają się widocznym nalotem. Chore kwiaty należy usunąć, a pozostałą część rośliny dokładnie opryskać. W tym miejscu nie można sadzić astrów przez kolejnych kilka lat (choroba mogła pozostać w glebie).

Astry są pięknymi kwiatami i wręcz królowymi jesiennych rabatek. Każdy je zna – są to najczęściej spotykane kwiaty w polskich ogrodach, ale mało osób wie, jak dokładnie je sadzić i pielęgnować. Trzeba pamiętać, że każdy z gatunków astrów potrzebuje indywidualnej opieki. Każdy ma inne preferencje. Dobra znajomość tych kwiatów może zaowocować pięknym ogrodem o każdej porze roku.