Ogród Luizy

Tuje (zwane również żywotnikami) są jednymi z najbardziej popularnych roślin iglastych, które wdarły się na stałe do ogrodów Polaków. Ale czy za ilością idzie również jakość? Czy wiemy kiedy, jak i czym je obcinać, tak aby zadbać o ich idealny kształt i utrzymać estetykę w swoim ogrodzie?

Żywotniki są zazwyczaj sadzone w formie roślin ozdobnych, które pięknie podkreślą niejeden ogród. Dodatkowo cenione są ze względu na małe wymagania i dostępność zróżnicowanych odmian ozdobnych, co pozwala na ekskluzywne dopełnienie każdej roślinności znajdującej się u wszystkich fanów ogrodnictwa.

Częstotliwość strzyżenia zależy od gatunku, wielkości i indywidualnych cech danego drzewa. W przypadku rośliny przeznaczonej głównie na żywopłoty należy systematycznie kontrolować ich rozrost, natomiast pojedyncze drzewa możemy przycinać w momencie, gdy są zbyt wysokie, zaczynają zaburzać kompozycję lub stają się niebezpieczne.

Kiedy należy przycinać tuje?

Pierwsze cięcie zawsze należy wykonywać na wiosnę najlepiej po upływie roku od posadzenia. Jeśli po upływie tego czasu roślina nadal nie przekroczyła 1,5 metra należy poczekać do kolejnej wiosny. Najlepszy okres na przycinanie tui mieści się pomiędzy końcem marca, a początkiem sierpnia https://www.ogarnijogrod.pl/kiedy-i-jak-przycinac-i-formowac-tuje/

Drzewa możemy w tym czasie przycinać dwa do trzech razy w zależności od wielkości drzewa. Pierwsze cięcia najlepiej przeprowadzić przed pojawieniem się młodych pączków, czyli w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia.

Kolejne cięcie powinno nastąpić po upływie dwóch miesięcy, gdy młode gałązki zaczynają ciemnieć. Ostatnie cięcie najlepiej wykonać w pierwszej połowie sierpnia, ponieważ wykonanie tej czynności zbyt późno może spowodować brak zdrewnienia młodych gałęzi na zimę wskutek czego przemarzną.

Kiedy przycinać żywopłot?

Tuja 'Szmaragd’ jest odmianą duńską przypominającą stożek. Jest to rodzaj tui, który sadzimy głównie jako żywopłot o nieregularnych kształtach. W ciągu roku może urosnąć o 30 cm. Nie ma obowiązku przycinania tego typu krzewów, natomiast istnieje taka możliwość w przypadku zbyt dużego rozrostu. Wykonując ten zabieg wczesną wiosną musimy jednak pamiętać, że przyniesie on odwrotne skutki od zamierzonego celu, ponieważ roślina zagęści się wtedy jeszcze bardziej.

Tuje takie jak ’Aureospicata’, 'Brabant’, 'Aurescens’ są klasycznymi żywopłotami przeznaczonymi do przycinania, którego najlepiej dokonywać kilka razy do roku zgodnie z wyżej wymienioną instrukcją. Gatunki te rosną nawet do 50cm w skali roku.

Czym przycinać tuje?

Przycinanie tego typu roślin wymaga od nas precyzji, dlatego możemy zapomnieć o elektrycznych sekatorach czy kosiarkach do żywopłotu. Idealnym narzędziem do tego typu prac jest sekator ręczny oraz nożyczki pozwalające na bardziej szczegółową pracę. W przypadku formowania drzewek w kształt bonsai przydadzą się również specjalne nożyce do wycinania sęków. Oczywiście pamiętajmy o tym, aby narzędzia, których używamy były ostre ponieważ w dużym stopniu ułatwia to pracę oraz pozwala na zachowanie idealnego cięcia.