Ogród Luizy

Mszyce spędzają sen z powiek niejednemu ogrodnikowi i miłośnikowi roślin. To niewielkie szkodniki, ale potrafią wyrządzić wiele krzywd – niszczą liście i przenoszą choroby, które mogą doprowadzić do całkowitego obumarcia rośliny. Atakują one rośliny ozdobne, uprawy warzywne, drzewa i krzewy owocowe, iglaki i kwiaty.

Mszyce rozmnażają się bardzo szybko, dlatego nie warto się zastanawiać – trzeba działać od razu! Jak je zwalczyć? Istnieje wiele gotowych (agresywnych!) środków chemicznych, które można kupić w każdej drogerii. Jednak warto zastosować domowe sposoby na mszyce, które często są dużo bardziej skuteczne i bardziej ekologiczne od nafaszerowanych chemią preparatów. Wystarczy rozejrzeć się po swojej kuchni i wziąć to, co masz pod ręką.

Jednym z najczęściej stosowanych jest roztwór octu i wody. Dodanie płynu do naczyń wzmocni jego działanie. Równie skuteczny jest wywar z cebuli, wywar z mniszka czy wyciąg z pokrzyw. Pamiętaj, aby pryskać rośliny co jakiś czas, aby problem się nie powtórzył. Pojedyncze mszyce można zebrać ręcznie. Powstrzyma je to przed rozmnażaniem i będzie ich zdecydowanie mniej. Nie bój się ich – nic Ci nie zrobią!

Aby powstrzymać mszyce przed pojawieniem się w Twoim ogrodzie, warto zapobiegawczo posadzić w nim rośliny, które działają zniechęcająco na szkodniki. Takimi roślinami są na przykład: czosnek, mięta, lawenda czy nasturcja. Należy pamiętać jednak o tym, żeby najpierw spryskać roślinę, na której zadomowiły się mszyce, jednym z wymienionych eliksirów, a dopiero potem zasadzić inne rośliny.

Jeśli chodzi o czosnek – roztwór z czosnku i wody także powinien pomóc. Odstrasza on nie tylko wampiry, ale również mszyce! Spróbuj sam i oceń efekty. W walce z mszycami dobrze sprawdzi się również mleko. Nie musisz używać go dużo – i tak osiągniesz zadowalający efekt. Czy jest problem, któremu nie sprostałaby zwykła soda oczyszczona? Działa ona cuda! Można wykorzystywać ją dosłownie wszędzie – zarówno w domu, jak i ogrodzie. Jeśli chcesz pozbyć się mszyc sposobem ekologicznym, spróbuj użyć właśnie sody oczyszczonej. Już niewielka ilość tego roztworu pomaga w pozbyciu się niechcianych szkodników z Twojego ogrodu. Masz w domu szare mydło i nie wiesz, jak je wykorzystać? Roztwór z wody i szarego mydła to niewątpliwie jeden z najprostszych sposobów na pozbycie się mszyc. Oprócz tego szare mydło pozostawi na powierzchni rośliny warstwę ochronną, która powstrzyma inne szkodniki przed zniszczeniami.

Problemu mszyc w ogrodzie nie można bagatelizować. Brak interwencji może przyczynić się do zaatakowania przez szkodniki większej ilości roślin. Wypróbuj domowe sposoby na mszyce, stosując rzeczy, które znajdują się w Twoim domu – ocet, soda oczyszczona, cebula, czosnek, szare mydło, krowie mleko. Wcale nie musisz sięgać po gotowe środki chemiczne. Domowe sposoby na mszyce są wykorzystywane od pokoleń. To zdecydowanie najtańsza i najprostsza broń do walki ze szkodnikami. Nie wierzysz? Wypróbuj wszystkie sposoby i wybierz ten, który najlepiej Ci się sprawdził.