Ogród Luizy

Setki lat temu Rzymianie zaczęli uprawiać winogrona, które są owocem dzikiej winorośli. Niegdyś były one bardzo pożądane, ponieważ wytwarzano z nich lotny napój – wino. Obecnie uprawa winogron jest powszechna na całym świecie i stała się zdecydowanie mniej wymagająca niż za czasów naszych rzymskich przodków. Nie oznacza to jednak, że owocom nie będzie trzeba poświęcać czasu.

Jak pielęgnować winogrona?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy wybrać termin sadzenia winorośli. Najlepiej to zrobić w okresie wiosny lub jesieni – obie pory roku są optymalne. Ponadto jest to właściwie kluczowy etap uprawy, gdyż podłoże warto odpowiednio przygotować i dostosować do potrzeb dzikiego krzewu. Powinno być oczyszczone oraz skopane. Można także dodać kompostu, aby użyźnić glebę, dzięki czemu winogrona będą bujnie rosnąć. Pamiętaj, że miejsce sadzenia powinno mieć stały dostęp do słońca.

Podlewanie

Dostęp do wody w przypadku dzikiej winorośli jest wyjątkowo ważny, bowiem roślina z łatwością zniesie suszę, jeśli tylko będzie podlewana. W okresie letnim, kiedy temperatury są wysokie, trzeba poświęcić roślinie więcej uwagi. Krzew należy podlewać mniej więcej od 4 do 6 razy w tygodniu.

Przycinanie winogron

Jest to kolejny ważny element pielęgnacji. Dzięki poprawnemu cięciu dzika winorośl będzie wypuszczać silne i soczyste owoce. Dodatkowo należy pamiętać, że uprawa winogron w Polsce jest nieco trudniejsza pod względem warunków klimatycznych niż u naszych sąsiadów na południu. Zatem odpowiednie przycinanie krzewu wzmocni go i polepszy jego kondycję.

Jak wówczas powinno się ciąć gałęzie krzewu? Otóż jest kilka sposobów przycinania winorośli. Pierwszy z nich ma na celu uformowanie rośliny. Ten typ cięcia nie należy do prostych, zatem przed podjęciem się wyzwania, warto zapoznać się z zasadami usuwania gałęzi krzewu. Winorośl należy także regularnie przycinać w okolicach jesieni, następnie podczas zimy. Jeśli nie wiesz jak to zrobić poprawnie, zastanów się nad wynajęciem doświadczonego ogrodnika, który zapozna Cię z tajnikami tej niełatwej techniki.

Nawożenie

W tym miejscu przechodzimy do ostatniego punktu, jednak nie mniej ważnego. Winorośl należy odżywiać, aby mogła wydawać słodkie i duże owoce, zatem można to robić nawet kilka razy w sezonie. Szczególną uwagę należy przyłożyć do nawozów, które zawierają potas i fosfor, dzięki którym dzika winorośl będzie obficie owocować. Ponadto nie należy przesadzić z nawożeniem azotem. Co prawda roślina będzie szybko rosnąć, natomiast za sprawą tego pierwiastka chemicznego owoce będą słabsze i podatne na choroby.

Podsumowując uprawa winogron nie jest tak wymagająca, jak kiedyś, wówczas wreszcie możesz spełnić swoje marzenie posiadania dzikich owoców na własność, a nawet zgłębić tajniki wytwarzania wina. Z pewnością będzie miało dla Ciebie większą wartość, jeśli przejdziesz przez proces samodzielnie. Można zatem nakreślić kilka najważniejszych zasad uprawy krzewu: wybór odpowiedniego miejsca, sadzenie w optymalnym czasie, regularne podlewanie, przycinanie winogron, a zarazem nawożenie. Dzięki temu Twój krzew będzie bujnie rosnąć i wydawać soczyste owoce.