Ogród Luizy

Każdy ogród może być piękny, o ile tylko jest zadbany. Niestety – często marzymy o cudnie prezentujących się posesjach, a w rzeczywistości sami odbieramy sobie szansę na otaczanie się zjawiskową naturą, bo nie chce nam się włożyć chociażby odrobiny trudu w pielęgnację roślin. Jest to natomiast podstawa. Nawet starzec popielny, który jest akurat mało wymagający, może nam zwiędnąć i wręcz umrzeć, jeżeli się nim nie zajmiemy. Własny ogród wymaga więc pewnej pracy. Warto się jednak nim zająć. Jeżeli to zrobimy, już niedługo będziemy mogli cieszyć swoje oczy zjawiskowymi barwami i zachwycającą roślinnością.

Aby wszystkie kwiaty, zwykła trawa czy bardziej nietypowe rośliny mogły właściwie rosnąć i się stale rozwijać, musimy spełnić ich wszelkie wymagania i zapewnić im łatwy dostęp do ważnych substancji odżywczych. W tym celu musimy oczywiście zająć się ich nawożeniem. Jest to akurat jedna z najważniejszych i niezastąpionych prac ogrodniczych. Pamiętajmy jednak o tym, że nawozy będą się od siebie różnić. Obecnie możemy je znaleźć w przeróżnych wariantach, pozyskując nawet dość nietypowe nawozy przeznaczone do odżywiania roślin kwitnących. Oczywiście po zakupie tego rodzaju produktów zawsze dokładnie zapoznajemy się z instrukcjami ich użycia. Czytamy wszystkie zalecenia producenta i się do nich stosujemy. Nigdy nie ustalamy dawkowania nawozu na własną rękę. Gdyby bowiem zdarzyło nam się zastosować zbyt dużo takiego produktu, moglibyśmy niechcący doprowadzić do przedwczesnego obumarcia rośliny.

Na samym nawożeniu roślin prace się jednak nie kończą. Kwiaty w ogrodzie muszą być też regularnie podlewane oraz chronione przez negatywnymi czynnikami atmosferycznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi. Bacznie przyglądajmy się swoim roślinkom. Obserwujmy, jak reagują one na różne okoliczności czy produkty i zmieniajmy to, co im nie służy. Jeżeli wśród roślin dostrzeżemy jakieś przekwitnięte kwiaty, od razu się ich pozbądźmy, gdyż pozostawione będą skracać okres kwitnięcia pozostałych roślinności. Ogród polewajmy w konkretnych porach. Latem czy wiosną nigdy nie róbmy tego w środku dnia, gdy słońce jeszcze mocno grzeje, przez co woda bardzo szybko wyparowuje z gleby. Rośliny najlepiej podlewać późnym wieczorem albo bardzo wczesnym rankiem. Niektóre z nich potrzebują zresztą tego, by dostarczać im wodę dwa razy w ciągu dnia. Zainteresujmy się tematem. Sprawdźmy wymagania posiadanych roślin. Musimy przecież wiedzieć, jak się nimi zajmować, by dobrze to robić.

Chcąc mieć piękny ogród, trzeba też po prostu zainteresować się całym tym ogrodnictwem – innego wyjścia raczej nie ma. Musimy chcieć to robić. Musimy nauczyć się czerpać przyjemność z dbania o rabaty kwiatowe. A naprawdę da się dojść do tego etapu, nawet jeśli póki co nie jesteśmy w stanie odróżnić jednej prostej rośliny od drugiej. Ogrodnictwo dla wielu osób jest życiową pasją i dla nas też czymś takim może się stać. Po prostu spróbujmy się nim nieco bardziej zainteresować. Warto to zrobić chociażby po to, by mieć po prostu piękny ogród.