Ogród Luizy

Czosnek to cudowne i bardzo zdrowe warzywo, a przy tym wyjątkowo aromatyczna przyprawa, której wszyscy lubimy używać w kuchni. Ten ze sklepu nieraz jednak nie smakuje tak, jak rzeczywiście powinien. Pod wpływem długiego transportu traci swój aromat, a także i liczne wartości odżywcze. Warto więc posadzić sobie coś takiego we własnym przydomowym ogródku. A jak się za to zabrać?

Na sam początek przygotujemy miejsce do posadzenia czosnku. Ustalamy, gdzie w ogóle chcemy go mieć i następnie przygotujemy pod niego dłuższe rzędy, aby nie musieć ich później szukać i o nich nie zapomnieć. Teraz możemy już oderwać ząbki od główki czosnku i zacząć je równomiernie rozmieszczać po wyznaczonym terenie. Następnie w dokładnie tych samych miejscach przygotujmy małe dołki. Powinny mieć one niewielką głębokość, wynoszącą od dwóch do trzech centymetrów. Nie zapominajmy również, że od jakości zastosowanego czosnku zależy jakość naszych upraw. Najlepiej kupmy go na jakimś straganie, targu bądź w sprawdzonym warzywniaku. Upewnijmy się, że czosnek nie jest nadmiernie wysuszony czy zepsuty bądź jakkolwiek inaczej uszkodzony.

Teraz, gdy dołki zostały już przygotowane, a ząbki oderwane od główki, możemy zacząć wypełniać otwory samym czosnkiem. Zawsze róbmy to w taki sposób, by wierzchołki wszystkich ząbków były skierowane na zewnątrz, czyli do góry. Druga część ząbków, wyraźnie spłaszczona, ma natomiast zostać umieszczona bezpośrednio w ziemi. Cały ząbek musi oczywiście trafić do dołka, abyśmy byli w stanie go całkowicie zakryć. Tak naprawdę na tym etapie kończy się sadzenie czosnku. Bardzo ważne jest jednak to, aby o uprawę dbać i ją pielęgnować, bo w przeciwnym wypadku nic dobrego z niej nie będzie.

Całe szczęście akurat czosnek jest jedną z łatwiejszych roślin, jeżeli chodzi o pielęgnację. Nie ma on specjalnie dużych czy skomplikowanych wymagań, dlatego nawet jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami, bez większych problemów zdołamy o niego zadbać i pomóc mu w pięknym rozwoju. Uważajmy przede wszystkim na to, by ziemia pod czosnkiem nie była nadmiernie wilgotna. Systematycznie usuwajmy też rosnące wokół niej chwasty i inne zbędne roślinki. Czasem warto też sięgnąć po dodatkowe nawozy odżywcze. Dzięki nim zadbamy o to, by ziemia zawsze była idealnie odżywiona i pulchna, a roślinki otrzymywały to, czego im trzeba.

Istnieje też opcja posadzenia czosnku pod specjalistyczną folią. W ten sposób zapobiegamy wyrastaniu chwastów i nie musimy ich później samodzielnie usuwać, co dość wyraźnie ułatwia nam życie. Nie zapominajmy również o samych zbiorach. Bulwy możemy zacząć wyciągać w momencie, gdy liście roślinki wyraźnie będą już więdnąć. Ale oczywiście nasz ogród warzywny nie musi ograniczać się wyłącznie do samego czosnku. Starajmy się na bieżąco sadzić w nim różne nowe roślinki i po prostu uczmy się ich pielęgnacji. Teraz akurat wiedzę na ten temat możemy zdobyć bez żadnych problemów. Nawet w Internecie znajdziemy mnóstwo porad dotyczących tego, jak sadzić poszczególne gatunki roślin.