Ogród Luizy

Tulipany to jedne z najpopularniejszych jak nie najpopularniejsze kwiaty cebulowe na świecie. Swoją popularność zawdzięczają głównie swojej urodzie. Są one niezwykle piękne i potrafią być one naprawdę różnorodne, dzięki czemu z samych tulipanów można stworzyć nieziemski bukiet o praktycznie wszystkich kolorach tęczy. Tulipany na całym świecie mają nawet ponad 120 różnych gatunków (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tulipan), a ilość odmian tych przepięknych kwiatów liczy się w tysiącach, dlatego każdy z pewnością znajdzie to, czego potrzebuje.

Ze względu na zbliżający się sezon letni coraz więcej osób chce chociaż trochę urozmaicić swój ogródek i chodzi po sklepach w poszukiwaniu nowych roślin. Szczególnie wartą polecenia jest właśnie tulipan. Dlaczego? Oprócz wcześniej wspomnianych walorów estetycznych, sadzenie tulipanów jest niezwykle proste. Należy jedynie pamiętać o kilku najważniejszych zasadach.

Po pierwsze najlepszą porą na sadzenie tych kwiatów jest jesień, a konkretniej końcówka września, bądź październik. Dzięki temu już wiosną następnego roku zobaczymy efekty, kiedy z ziemi wyłonią się pierwsze kwiaty. Jeśli tulipany posadzi się zbyt późno, mogą one nie zakwitnąć wystarczająco wcześnie.

Po drugie należy pamiętać, że nie każde miejsce nada się do zakwitu roślin. Aby cebulki kwiatowe poprawnie i sprawnie się rozwijały, powinno się je sadzić w nasłonecznionych miejscach o żyznej i wilgotnej glebie. Ważne, aby ziemia miała odczyn obojętny i warto dodać do niej odrobinę kompostu lub torfu. Przed samym posadzeniem cebul glebę należy zasilić wolno działającym nawozem mineralnym.

Zostawiając zasadzone tulipany w ziemi na zimę, koniecznie je zabezpiecz. Sposobów na to jest naprawdę wiele. Najlepiej zrobić to poprzez przykrycie ich ściółką, korą, torfem, słomą, bądź gałązkami takich drzew, jak świerk lub sosna. Dzięki temu zabezpieczysz je przed ewentualnym przemarznięciem i wyschnięciem.

No dobra, wiesz już jak sadzić tulipany. Ale co zrobić po ich przekwitnięciu? Rośliny te należy podlewać, dopóki nie zaczną wysychać ich listki. Jeśli liście doszczętnie wyschną, wtedy należy wykopać, oczyścić i przesuszyć cebule. Spleśniałe bądź zgniłe przypadki od razu wyrzuć, a resztę zdrowych cebulek najlepiej przechować w suchym i chłodnym miejscu. Nadadzą się one na następny rok, choć w wielu przypadkach nie będą już takie duże i dorodne.

Najważniejsze informacje przekazane. Teraz bez większego problemu poradzi sobie chyba każdy, nawet największy laik. No dobra, ale skąd w ogóle wzięły się tulipany. Czy jeśli planujesz posadzić je w swoim ogródku, nie warto lepiej poznać ich historię? Pierwsze skojarzenie z tulipanami dla większości to Holandia. To nic dziwnego, bo eksportuje ona nawet do 2,5 miliarda cebulek tulipanów rocznie. Sprzedawane są one w sklepach i na targach na całym świecie. Jednak wbrew pozorom, nie jest to rodzimy kraj tych kwiatów. Istnieją teorie, że przywiezione one zostały z Turcji. Inni mówią, że pochodzą ze Sri Lanki. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, skąd one się wzięły. Jednakże fascynacja nimi była widoczna już w XVI wieku.