Ogród Luizy

Mszyce są niestety często spotykanymi szkodnikami. Lubią żerować na różnego rodzaju roślinach, ponieważ odżywiają się ich sokiem. Niestety – nie są to mile widziani goście. Mszyce doprowadzają do niszczenia się roślin (zwłaszcza ich liści) i warto też wspomnieć, że nieraz są odpowiedzialne za przenoszenie różnych chorób zagrażających roślinności. Jeżeli dostrzega się mszyce w ogrodzie, jak najszybciej należy się nimi zająć, póki nie jest na to za późno. W jaki sposób można się zatem ich pozbyć? Oto najlepsze i najskuteczniejsze metody na usunięcie mszyc.

Sposób nr 1 – ocet

Ten specyfik wykorzystywany jest dosłownie we wszystkich domach, bo potrafi stać się cudownym rozwiązaniem licznych problemów. Ocet to przede wszystkim silny, a przy tym naturalny środek czyszczący https://pl.wikipedia.org/wiki/Ocet Wymieszany z wodą jest używany do usuwania brudu i kamienia z różnych powierzchni. Podobny roztwór można natomiast wykorzystać do zwalczania mszyc, o ile tylko zastosuje się odpowiednie proporcje składających się na niego składników, czyli na jedną dawkę octu użyje się dziesięć takich samych dawek wody. Aby mieszanina miała jeszcze intensywniejsze działanie i aby zyskać pewność, że z jej pomocą usunie się szkodniki, warto dodać do niej jeszcze maleńką ilość zwykłego płynu do mycia naczyń. Co dalej? Roztwór najlepiej przelać do butelki z atomizerem i zacząć opryskiwać nim wszystkie te rośliny, na których żerują mszyce. Bardzo możliwe, że już za sprawą tej prostej w zastosowaniu metody szkodniki zostaną całkowicie zlikwidowane i nie wrócą już do ogrodu.

Sposób nr 2 – soda na mszyce

Można wręcz powiedzieć, że ta metoda jest podobna do pierwszej, tyle że w niej ocet zastępujemy sodą oczyszczoną. Jest ona równie silnym naturalnym detergentem. Soda – podobnie jak i ocet – bywa wykorzystywana do usuwania trudnych do wyczyszczenia plam. Jest tak uniwersalnym produktem, że prawie każdy zawsze ma ją w domu i dzięki temu każdy może ją od razu zastosować w celu zlikwidowania mszyc. Jak to zrobić? Otóż w tym celu trzeba przygotować roztwór, tworząc go z jednej łyżeczki sody oczyszczonej i szklanki zwykłej wody. Sodę należy rozpuścić w płynie. Gdy do tego dojdzie, roztwór można uzupełnić połową łyżeczki dowolnego oleju roślinnego (może być nawet najzwyklejszy olej rzepakowy). Teraz mieszanina powinna trafić do butelki z atomizerem. Podobnie jak w przypadku pierwszej metody wystarczy obficie spryskać nią zaatakowane rośliny. Jeżeli problem nie zniknie, opryskiwanie trzeba powtórzyć i tak aż do skutku.

Obie metody działają naprawdę dobrze, dlatego też obie można śmiało stosować wymiennie w zależności od tego, jakie produkty ma się akurat pod ręką. Zwalczanie mszyc nie jest więc niczym trudnym. Dostrzegając tego rodzaju szkodniki w swoim ogrodzie, w żadnym wypadku nie trzeba od razu zgłaszać się do firm czy specjalistów, którzy zajmują się usuwaniem podobnych gości. Z problemem każdy jest w stanie poradzić sobie na własną rękę. W tym celu wystarczy wykorzystać jedną z powyższych metod. Obie są bardzo skuteczne.