Ogród Luizy

Piękny i bezustannie kwitnący ogród od zawsze był twoim marzeniem, ale obawiasz się, że tego marzenia nigdy nie zdołasz spełnić, bo nie masz czasu na to, by codziennie grzebać w ziemi i pilnować prawidłowego wzrostu posadzonych roślin? Jeszcze nic straconego. Zauważ, że mnóstwo jest osób takich jak ty, które mimo wszystko mają wspaniałe rabaty kwiatowe i wcale nie zatrudniają profesjonalnych ogrodników, którzy mogliby się tymi rabatami zajmować. Istnieje bowiem wiele roślin łatwych w uprawie. Niektóre z nich są naprawdę zachwycające i potrafią cudownie wpłynąć na ogólną prezencję posesji. Jeżeli zdecydujesz się na posadzenie samych takich gatunków, twój ogród zacznie wręcz dbać o siebie sam, a ty będziesz mógł już wyłącznie napawać się jego cudownym widokiem.

Zacznijmy od czegoś dość oczywistego, czyli od bardzo popularnych w Polsce aksamitek. Są piękne, a przy tym praktycznie nie mają żadnych wymagań. Mogą rosnąć dosłownie na każdym typie ziemi i przy mocno skrajnych warunkach atmosferycznych, bo bardzo dobrze znoszą mrozy, wiatry, upały, promieniowanie słoneczne oraz opady śniegu czy deszczu. To, czego potrzebują do rozwoju, to jedynie słońce. Koniecznie posadź je więc w miejscu mocno nasłonecznionym. Z aksamitek możesz stworzyć nawet swego rodzaju dekoracyjny dywan, sadząc je dość gęsto tuż obok dojścia do drzwi zewnętrznych domu albo wokół całego budynku.

Inną ciekawą propozycją rośliny łatwej w uprawie jest na pewno nasturcja. Akurat te barwne kwiaty w ogrodzie potrafią odegrać rolę głównej i podstawowej dekoracji, bo są tak wyjątkowe za sprawą swoich żywych kolorów, że cudownie komponują się właśnie z zielenią i drewnianymi elementami budynków mieszkalnych. Nasturcja to roślina, która w pewnym sensie sama o siebie dba. Potrzebuje dużo luzu i sporo swobody, dlatego wręcz nie możesz jakoś nadmiernie przesadzać z jej pielęgnacją. Bardzo szybko się rozrasta, więc jeśli nie chcesz mieć całego ogrodu w nasturcjach, na ten aspekt musisz akurat uważać. Kwiaty nasturcji kwitną mniej więcej od końca wiosny aż do samego początku jesieni.

Do grupy dość standardowych i równie niewymagających roślinności można by było zaliczyć jeszcze m.in. wilca, bratki oraz piwonię. Są to jednak dość oczywiste propozycje, które prawie wszystkim od razu przyjdą do głowy. Co możesz więc zrobić, by mimo wszystko wprowadzić do swojego ogrodu jakiś element zaskoczenia i wykorzystać w nim bardziej nietypowe roślinki? Otóż rozwiązanie jest proste. Musisz po prostu poszukać takich roślin, które nie są aż tak standardowe, a mimo tego wciąż uchodzą za gatunki mniej wymagające od innych. Przykład? Chociażby starzec popielny. Doskonałym wyborem będzie też dla ciebie tawułka, kokoryczka albo przywrotnik.

Wbrew powszechnym przekonaniom ciekawych roślin, które są łatwe w pielęgnacji, jest naprawdę całkiem sporo. Wystarczy ich poszukać, a następnie zainwestować w ich sadzonki i posadzić je w swoim ogrodzie. Zrób to i upiększ swoją posesję. Naprawdę warto zadbać o to, by prezentowała się ona jak najlepiej.