Ogród Luizy

Kwiat lawendy to roślina stosunkowo łatwa w uprawie i jednocześnie bardzo piękna o wyjątkowym ubarwieniu i kojącym zmysły aromacie. Nic więc dziwnego, że roślina ta wzbudza duże zainteresowanie wśród pasjonatów ogrodów i działkowiczów. Pachnący kwiat lawendy przy odrobinie wysiłku, doskonale przyjmie się i zakwitnie również w doniczce, upiększając subtelnie domowe tarasy i balkony. Kwiatostany lawendy przyciągają swoim aromatem pożyteczne pszczoły oraz barwne motyle, a jednocześnie przepędzają uciążliwe mszyce i komary.

Jak zasadzić lawendę w donicy?

Kwiat lawendy do prawidłowego rozrostu potrzebuje głębokiej donicy, w której zapuści swoje obszerne korzenie oraz przewiewnego i słonecznego otoczenia. Dno doniczki rośliny warto wyłożyć keramzytem lub grubym żwirem, zapobiegnie to przegniciu korzeni i w efekcie tworzenia się na nich pleśni.

Jak wygląda hodowla lawendy w doniczce?

Lawenda na balkonie nie zakwitnie nam od razu i trzeba będzie poczekać na jej kwitnienie do przyszłego roku.
Wysiew nasion rośliny należy rozpocząć pomiędzy marcem i kwietniem oraz uprzednio schłodzić nasiona w temperaturze od 0-3°C, przez okres około dwóch miesięcy.

Nasiona lawendy sadzi się po jednym ziarenku w małej doniczce lub po kilka ziarenek w większej donicy. Uprawa w doniczce wymaga przesadzania rośliny regularnie co 2-3 lata. Młode siewki początkowo potrzebują sporo wilgoci, natomiast kilkuletnim roślinom nie zaszkodzi lekkie przesuszenie gleby.

Przycinanie lawendy

Regularne, dwukrotne podcinanie rośliny w sezonie to podstawa dla zachowania dobrej kondycji lawendy w donicy. Pierwszego cięcia i usuwania uszkodzonych pędów, nawet do połowy wysokości rośliny, należy dokonać wiosną. Kolejny etap cięcia to koniec sierpnia lub początek września, gdy roślina zaczyna przekwitać.
Na tym etapie cięcia należy delikatnie usunąć jedynie uschnięty kwiatostan, bez usuwania nadpsutych, zdrewniałych łodyg.

Inne zalety lawendy

Kwiaty lawendy to nie tylko piękna wizualna oprawa balkonu, ale i szereg zastosowań kulinarnych, kosmetycznych oraz zdrowotnych. Lawendowe kwiaty z powodzeniem wykorzystuje się w aromaterapii lub ziołolecznictwie do leczenia stresu i bólu oraz bezsenności, głównie na tle nerwowym. Lawendowy olejek działa antybakteryjnie na skórę i niweluje stany zapalne. Zioło lawendy wykorzystywane jest również jako podkreślająca smak przyprawa do potraw, zwłaszcza rybnych, mięsnych oraz warzywnych.

Czy roślina jest chorowita?

Prawidłowo pielęgnowane kwiaty lawendy rosną na ogół zdrowe i silne, a kluczem ich kondycji jest odpowiednia uprawa. Lawendowa roślina miewa tendencje do więdnięcia, jeśli nie zostanie jej zapewniona odpowiednia wilgotność powietrza oraz odstęp pomiędzy korzeniami. Przemoczony korzeń rośliny prowadzi do pleśni, brązowienia listków i pędów lawendy, a następnie do tworzenia się szarego nalotu. W sytuacji, gdy dojdzie do nalotu, należy takie chorowite pędy dokładnie wyciąć, a resztę rośliny spryskać preparatem przeciwgrzybiczym, zgodnie z zaleceniami producenta.