Ogród Luizy

Lawenda – rozsławiona roślina, która docelowo kojarzy się z krajobrazem francuskim, jednak w ostatnim czasie zyskała na popularności w Polsce ze względu na swój piękny wygląd, jak i właściwości lecznicze. Można ją sadzić w ziemi w ogrodzie, natomiast nie ma przeciwwskazań do znalezienia dla niej miejsca w doniczce na balkonie.

Lawenda na balkon – jak ją pielęgnować?

Przede wszystkim należy zacząć od wyboru odmiany tej rośliny. Jest ich kilka, a najbardziej popularną z nich jest lawenda wąskolistna. Ma bardzo intensywny zapach i często jest wykorzystywana komercyjnie, gdyż można ją uznać za odmianę wyjątkowo dekoracyjną. Lawenda francuska jest odporna na niskie temperatury, poradzi sobie nawet z mroźną pogodą, dlatego też można ją uprawiać całym rokiem. Z kolei lawenda szypułkowa jest bardzo wrażliwa na ujemne temperatury, jednak wyróżnia ją specyficzny wygląd – z kłoska wyrastają delikatne fioletowe płatki. Jednak może nie być idealnym wyborem, jeśli interesuje Cię uprawa lawendy na balkonie.

Pierwszy krok za nami – jeśli wybierzesz już preferowaną odmianę, zakup doniczkę, która będzie dostosowana do potrzeb rośliny. Korzenie lawendy mają tendencję do przestrzennego rozrastania się, zatem należy pozostawić im trochę miejsca, aby mogły swobodnie rosnąć. Zatem najlepszym wyborem będzie dość duża i głęboka doniczka. Ponadto, zanim przejdziesz do sadzenia rośliny, nie zapomnij o tym, że lawenda jest bardzo wrażliwa na wilgoć. Wówczas pod tym kątem także należy ją zabezpieczyć. Można to zrobić poprzez umieszczenie drenażu na dnie donicy, który pomoże ustabilizować niepożądane ilości wilgoci. Niestety w przypadku, gdy nie uda się uchronić przed tym rośliny, może zachorować na szarą pleśń.

Po zasadzeniu wymarzonej odmiany należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny. Tak jak wspomniałam – lawenda nie lubi dużej ilości wody, natomiast nie należy doprowadzić do tego, aby ziemia była sucha i stwardniała. Ponadto lawendę należy skrupulatnie przycinać – najlepiej 2 razy w sezonie. Pierwsze cięcie przypada na wiosnę, drugie natomiast może nastąpić na przełomie sierpnia i września. Jest to szczególnie ważny etap pielęgnacji, ponieważ usuwamy wtedy suche i obumarłe elementy rośliny. Dzięki temu uprawa lawendy będzie znacznie efektywniejsza, a roślina będzie szybciej się zielenić.

Właściwości lecznicze

Powszechnie stosowany w medycynie naturalnie jest olejek lawendowy, który skutecznie łagodzi stres i działa uspokajająco na układ nerwowy. Bardziej analogową alternatywą olejku jest włożenie ususzonej lawendy do woreczka. Poza medycznymi zastosowaniami, za sprawą swojego intensywnego zapachu, lawenda na balkon będzie idealnym wyborem, zwłaszcza w okresie letnim ze względu na funkcję odstraszającą uciążliwe komary, a w przypadku lawendy sadzonej w ziemi – funkcję odpychającą kleszcze.

Dodatkowo niewątpliwym plusem jest możliwość użycia rośliny podczas gotowania. Można ją dodać do wielu dań pieczonych, a także do sałatek czy sosów. Dzięki temu potrawy zyskają ciekawy aromat i smak.