Ogród Luizy

Mszyce to zmora wszystkich ogrodników, amatorów, jak i zawodowców. Te niewielkie owady bardzo szybko się rozmnażają i przenoszą na kolejne rośliny. Dzięki temu, w krótkim czasie mogą opanować całą plantację lub przydomowy ogródek. Walka z tym szkodnikiem trwa praktycznie przez cały okres wegetacji roślin. Jej podstawą jest rotacyjne stosowanie preparatów, które im zapobiegają.

Jak wybrać preparat na mszycę?

Mszyce atakują warzywa i ozdobne kwiaty. Ochrona prewencyjna niewiele tu daje, a środki ochrony stosuje się po zauważeniu pierwszych śladów żerowania. Nie warto zwlekać, ponieważ mszyce rozmnażają się bardzo szybko. Pierwsze mszyce mogą się pojawić już na początku sezonu. Po pojawieniu się pierwszych wiosennych liści warto skontrolować, czy nie ma na nich drobnych czarnych, zielonych lub żółtych insektów. Wzbudzić zaniepokojenie powinna obecność lepkiej spadzi na spodzie liścia.

Tępienie mszyc możemy zacząć od mechanicznego usuwania larw. Do tego wystarczą ręce przyodziane w rękawiczki. Z kolei roztwór o niskim stężeniu sody nie uszkadza komórek rośliny, a świetnie sobie radzi z mszycą. Innymi popularnymi rozwiązaniami są napary z pokrzywy, krwawnika pospolitego lub mniszka lekarskiego. W wielu sklepach znajdziemy ekologiczne preparaty na mszyce. Ekologiczne preparaty na mszyce nie zmieniają pH gleby, a ich skuteczność jest porównywalna ze środkami chemicznymi. Mają formę koncentratu, a także dodatkowo zwalczają inne szkodniki. Są idealne do robienia oprysków na warzywa.

Ochrona roślin na balkonie

Jeśli chcemy ochronić rośliny na balkonie, to możemy zasadzić rośliny, które odstraszają mszyce, np. mięta i lawenda. Jeśli rośliny są już zainfekowane musimy sięgnąć po odpowiedni preparat chemiczny lub ekologiczny. Miętę i lawendę sadzimy po przeprowadzeniu oprysków i upewnieniu się, że mszyc już nie ma – utrzyma je to od nich z daleka.

Stosowanie chemicznych środków ochrony

Chemiczne środki ochrony roślin zawsze należy stosować zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu. Popularne środki takie, jak Decis 2,5 EC, Fastac 100 i Karate Zeon 050 CS należy stosować tylko raz w roku. Tego typu środki należy dobierać ze szczególną ostrożnością, w szczególności jeśli jest to to pierwszy zabieg. Jeśli zastosujemy preparaty w odpowiednich terminach i dawkach, to możemy być pewni, że skutecznie pozbędziemy się mszycy. W ten sposób preparaty nie będą niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajdziemy kompletną listę dozwolonych środków ochrony roślin https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin

Skuteczny środek powinien rozwiązać problem po pierwszym zastosowaniu. Najczęściej są to środki, które działają po pożywieniu się owada spryskaną rośliną. Atakuje rośliny ozdobne, warzywa, krzewy, a nawet drzewa owocowe się przed nią nie ochronią. Mszyca to bardzo powszechny szkodnik, którego nie warto lekceważyć. Jego usunięcie nie jest trudne ani kosztowne. Popularne domowe sposoby są łatwo dostępne dla każdego przeciętnego właściciela przydomowego ogródka.