Ogród Luizy

Mszyce to od kilku lat rosnący problem w przydomowych ogrodach i na działkach uprawnych. Te niewielkie stworzenia potrafią bardzo szybko opanować duże ilości upraw. Pojawiają się nawet na balkonach i w kwiatach doniczkowych. Ich rozpoznanie zwykle nie stanowi problemu. Ważne jest jednak to, aby dostrzec je możliwie szybko.

Zwykle zbierają się na młodych liściach i zielonych łodygach roślin. Wielkość ich ciała mierzy się w milimetrach. Często posiadają zieloną lub czarną barwę. Żywią się słodkimi sokami, szczególnie tymi z młodych liści i pędów. W ich pobliżu często zaobserwować można mrówki, które żywią się zgromadzonym w ciele mszyc sokiem.

Naturalnym wrogiem tych stworzeń są biedronki. Nie warto więc przepędzać ich z ogrodów. Mogą bowiem pomóc w zwalczeniu plagi szkodliwych mszyc. Zainfekowane rośliny można poznać po pofałdowanych i poskręcanych do środka liściach. Jeśli pasożyty dłuższy czas żerują na danym organizmie, można znaleźć ich wiele właśnie w przygotowanych z świeżych liści osłonach. Te stworzenia w dużym stopniu osłabiają rośliny. Mogą prowadzić do obumierania młodych, słabych lub chorowitych egzemplarzy. Utrudniają wzrost i zmniejszają ilość otrzymywanych plonów. Dobrym pomysłem jest wabienie biedronek. Można tego dokonać zawieszając w ogrodzie żółte tasiemki lub spryskując rośliny wodą z cukrem. Jeśli jednak mszyc jest coraz więcej, warto wykorzystać środki, które ułatwią ich odstraszenie.

W jaki sposób pozbyć się mszyc?

Możliwe jest zastosowanie gotowych preparatów lub przygotowanie samodzielnie środków, które pomogą zwalczyć te insekty. W pierwszej kategorii odnaleźć można wiele chemicznych roztworów, które będą działały owadobójczo. To z pewnością korzystne rozwiązanie. Należy jednak upewnić się, czy w składzie produktu nie pojawiają się substancje, które mogłyby wpływać na zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników. Niektóre związki chemiczne mogą bowiem przedostawać się do owoców lub liści, które będą stanowiły pożywienie człowieka. Odpowiednio dopasowane środki z pewnością okażą się dobrym wyborem.

Korzystnym rozwiązaniem może być również przygotowanie ich samodzielnie. Preparaty na mszyce można stworzyć wykorzystując produkty codziennego użytku, które znajdują się w większości domów. Jednym z nich jest woda z octem. Preparat ten przyrządza się mieszając ze sobą 100 ml octu z 1 l wody. Możliwe jest wykonanie innej ilości środka, należy jednak przestrzegać powyższych proporcji. Wodę z octem zaleca się rozpylać za pomocą spryskiwacza. Wśród przepisów na domowe preparaty pojawiają się również specyfiki wykorzystujące sodę oczyszczoną. Inne pomysły to m.in. mikstura z cebuli i preparat z czosnku. Choć takie płyny muszą z reguły gotować się lub odstać dłuższy czas, wiele osób zapewnia o ich skuteczności.

Warto wiedzieć o tym, że mszyce unikają określonych zapachów. Dobrym rozwiązaniem może okazać się obsadzenie działki lawendą. Zarówno szeroki wybór gotowych preparatów, jak i mnogość przepisów na domowe środki sprawiają, że poradzenie sobie z mszycami nie musi być trudne.