Ogród Luizy

Mszyce to owady, które popularnie uważane są za szkodniki. Pojawienie się ich w domowym ogrodzie lub przy uprawach może zaniepokoić ogrodników czy rolników. Są to bardzo małe stworzonka, jednak mimo ich mikroskopijnych wymiarów są bardzo groźne i ciężkie do wytępienia. Ich głównym źródłem odżywiania się są soki pochodzące z liści roślin, jak również ich pędy. Dlatego też pojawienie się ich widoczne jest już na pierwszy rzut oka. Skąd biorą się mszyce na roślinach? Jak są domowe sposoby na mszyce?

Te małe szkodniki to owady, które atakują grupami. Pojawiają się całymi koloniami a wytępienie ich stanowi dla hodowców nie lada problem. Obecność mszyc można rozpoznać na wiele sposobów. Jednym charakterystycznym symptomem jest zatrzymanie wzrostu i dojrzewania roślin. Kolejną oznaką zniszczenia rośliny przez te pasożyty jest gnicie i pojawianie się pleśni na liściach. Myszce pozostawiają po sobie tzw. miód spadziowy, który wywołuje wyżej wymienione zmiany.

Jak zapobiegać pojawianiu się mszyc?

Szkodniki te najczęściej zajmują słabe i mało odżywione uprawy. Dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnego problemu jest regularne dbanie o kondycje wszystkich roślin. Warto także często nawadniać, podlewać rośliny. Jest to szczególnie wskazane przy uprawie domowej, gdzie nie ma szans na naturalne nawilżanie.
Co zrobić, gdy mszyce zaatakują hodowlę? Jakie domowe sposoby na mszyce można wyróżnić?

Pierwszym ze skutecznych działań jest przygotowanie roztworu wodno-octowego oraz podlewanie nim roślin. Jak go sporządzić? Jak wykorzystać? Z jaką częstotliwością go stosować? Przygotowując tego rodzaju miksturę należy zachować odpowiednie proporcje. Na jedną jednostkę octu należy wlać dziesięć jednostek letniej wody.

Wzmocnieniem działania tego roztworu jest dodanie paru kropel płynu do naczyń. Ta przygotowana mieszanka powinna być stosowana w przypadkach wykrycia mszyc poprzez rozpylenie jej na liście i zewnętrzne części rośliny.
Kolejnym skutecznym trikiem jest stworzenie wywaru z cebuli. Przygotowuje się go poprzez skrojenie cebuli na małe kawałki, a następnie gotowanie jej w litrze wody. Po półgodzinnym podgrzewaniu należy odcedzić wodę od cebuli. Wykorzystany zostanie jedynie wywar, którym trzeba spryskać liście rośliny. Zabieg można powtórzyć kilkukrotnie dla lepszego efektu.

Zobacz szczegółowo opisane domowe sposoby na mszyce na portalu Ogarnij Ogród http://ogarnijogrod.pl/domowe-sposoby-na-mszyce/

Środkiem, który działa drażniąco na mszyce jest również naturalny składnik, którą jest czosnek. Jej zapach i moc skutecznie odstrasza nieprzyjazne szkodniki. Jego przygotowanie jest bardzo proste, jednak wymaga chwili czasu. Posiekany czosnek umieścić w zamykanym słoiku, podlewając go wodą. Taka mieszankę należy odstawić w optymalnie ciepłe miejsce na 24 godzin. Po upływie doby rozcieńczyć miksturę wodą – drugie tyle wody i spryskać roślinę z mszycami. Jest to bardzo fajny sposób na małe szkodniki gdyż roztwór ten można przygotować jednorazowo, a korzystać z niego nawet miesiąc. Warto jedna pamiętać by przechowywać do w zamkniętym naczyniu w lodówce.

Inne domowe sposoby na mszyce to:

  • zwabienie biedronek, które odstraszają szkodniki,
  • zasadzenie niektórych gatunków roślin również zapobiegnie gromadzeniu się mszyc,
  • stworzenie wyciągu z pokrzywy,
  • roztwór z mleka i wody,
  • wykorzystanie sody oczyszczonej, itp.