Ogród Luizy

Każdy ogrodnik, nawet ten początkujący, marzy o tym, aby to właśnie jego ogród prezentował się najlepiej nie tylko w najbliższej okolicy. Niemniej jednak nie będzie można uzyskać zadowalającego efektu bez zasadzenia na terenie zielonym roślin, które upiększą jego wygląd, pomijając na tym etapie kwestię ich pielęgnacji.

Tuja to jeden z gatunków okazów ogrodniczych cieszących się największą popularnością. W rzeczywistości ciężko dostrzec ogród, w którym nie rośnie ani jeden okaz tego niezwykłego iglaka. I choć czasem tylko zdarza się, że drzewko zasadzone zostało jako soliter, czyli samotniczo rosnący, pojedynczy okaz na posesji, to z dużo większą częstotliwością tuje sadzone są masowo. Stanowią bowiem idealną bazę do stworzenia niesamowicie pięknego, ale również gęstego żywopłotu.

Jednak w przypadku tego niezwykłego okazu iglaka, trzeba pamiętać o dokładnie tych samych zasadach, co w przypadku wszelkich innych gatunków botanicznych, jakie zamierzamy umieścić na posesji. Niezwykle ważnym czynnikiem jest nie tylko samo zasadzenie, ale również pielęgnowanie rośliny, ażeby ta mogła się spokojnie rozwijać. Jeżeli chodzi o tuję, warto zaznaczyć, iż to drzewko występuje w kilku odmianach, co z kolei stanowi zmiany związane przede wszystkim w kwestii sadzenia. Chodzi przede wszystkim o zachowanie właściwych odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami, jeśli zgodnie z powziętymi zamierzeniami drzewka mają ostatecznie pełnić rolę żywopłotu.

Czas sadzenia tui to niemal cały rok, bowiem do dyspozycji jest cały okres wegetacyjny roślin. Niemniej jednak, sadzenie tui warto zaplanować sobie wiosną, kiedy dni są już zdecydowanie cieplejsze. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o to, aby malutka sadzonka nie została narażona na zimowy chłód. Jednocześnie iglak ma wystarczająco dużo czasu, ażeby zakorzenić się solidnie w ziemi przed zimą. Spóźnialscy ogrodnicy nie muszą się jednak martwić, ponieważ w ostateczności tuja może zostać zasadzona również jesienią. Aczkolwiek w tym przypadku lepiej zbyt długo nie zwlekać, pamiętając, że zima może zaskoczyć, nadchodząc wcześniej.

Inną równie istotną sprawą, o której należy pamiętać, zabierając się za proces sadzenia jest odległość tui od innych roślin. Iglaki te są bowiem nieco samolubne, w związku z tym nie tolerują konieczności walki o pożywienie czy nawodnienie. Należy zatem zachować minimum 50 cm odstępu od wszelakich roślin, które mogłyby przeszkadzać iglakom, wliczając w ten poczet także trawę. Świeżo posadzona sadzonka musi mieć też stały dostęp do wody, dlatego nie wolno zapomnieć o jej regularnym podlewaniu, chociaż niektóre gatunki świetnie zaaklimatyzują się w przypadku warunków nieco uboższych w wodę.

Pielęgnacja iglaków to także ważna kwestia. Z tematem najlepiej zapoznać się jeszcze przed posadzeniem rośliny na terenie posesji, mimo że zabiegi te nie należą do trudnych. Podobnie jak w przypadku młodych sadzonek, nie można zapomnieć o wodzie. Stanowi ona podstawę w życiu i rozwoju tui, dlatego dobrze podlewać drzewko obficie. Czynność tę najlepiej wykonać w godzinach porannych. Oprócz wody drzewko potrzebuje też innych substancji odżywczych, a co za tym idzie, powinno być nawożone, aby użyźnić glebę oraz ułatwić tui funkcjonowanie w okresie wegetacyjnym. Dobrze odżywiona roślina będzie nie tylko pięknie rosła, ale i zyska wspaniałe ubarwienie.

W przypadku iglaków ważnym elementem pielęgnacji jest przycinanie. Cięcie najlepiej przeprowadzić wiosną, gdyż ma ono na celu przede wszystkim usunięcie pędów uszkodzonych przez okres zimowy.

Można zatem śmiało uznać, iż cały proces pielęgnacyjny tui sprowadza się do trzech prostych punktów: podlewać, nawozić i przycinać.