Ogród Luizy

Bukszpany, mimo tego jak łatwa jest ich uprawa, w Polsce są sadzone wyłącznie jako rośliny ozdobne. Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy poświęcać im wiele uwagi – wręcz przeciwnie, jako że mają one upiększać nasz ogród, musimy starać się, aby wyglądały one jak najlepiej! Bowiem nasz plan pięknego ogrodu może być łatwo zniszczony przez ataki grzybów oraz choroby i szkodniki bukszpanów!

Chore bukszpany nie są częstym zjawiskiem, a odpowiednio chronione krzewy mogą przetrwać wiele lat! Jedyne choroby bukszpanów, których moglibyśmy się obawiać to obumieranie ich pędów i liści, spowodowane gwałtownymi zmianami w temperaturze, oraz poparzenia słoneczne, spowodowane podlewaniem liści krzewu, zamiast dolnej części krzewu przy wysokich temperaturach.

Częściej pojawiają się problemy z grzybami, atakującymi nasze bukszpany. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, żeby nasze krzewy nie były osłabione, bo właśnie takie rośliny najczęściej padają ofiarą grzyba Volutella buxi. Powoduje on zamieranie pędów zaatakowanych bukszpanów, które stopniowo zmieniają kolor do momentu, w którym nie staną się brązowe. Powstrzymanie inwazji Volutella buxi jest jednak bardzo proste, wystarczy uważać, aby nasze krzewy nie były posadzone w zbytnio zacienionym miejscu, ani nie były zbytnio zagęszczone!

Następną rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać przy sadzeniu bukszpanu, jest dobór gleby. Nie może on rosnąć na zbyt wilgotnym podłożu, bo stanie się ofiarą jednego z trzech grzybów wywołujących fytoftorozę (https://pl.wikipedia.org/wiki/Fytoftoroza), która powoduje więdnięcie liści, a nawet całych pędów!

Jednak przy wyborze gleby nie wolno nam przesadzić w drugą stronę i wybrać zbyt suchego miejsca! Bukszpany wyhodowane na ziemi, która nie przepuszcza wilgoci odpowiednio do korzeni mogą paść ofiarą grzyba Pythium, który może całkowicie zabić naszą roślinę!

Ostatnim grzybem, wobec którego powinniśmy stosować środki ochronne jest Phyllactinia guttata. Powoduje on mączniaka bukszpanu, wskutek którego liście krzewu zostają porażone i stają się miejscem życia kolejnych grzybów. Chcąc temu zapobiec powinniśmy każdej jesieni regularnie wygrabiać wszystko spod krzewów i ewentualnie je utylizować.

Mimo tego o ilu rzeczach należy pamiętać, aby chronić krzewy bukszpanu przed atakami grzybów, najgorszym zagrożeniem dla nich są szkodniki! Jednym z najtrudniejszych do wykrycia owadów jest pryszczarek bukszpanek, który to zostawia niewielkie larwy na wierzchniej stronie młodych liści! Zauważywszy na nich wypukłe pęcherzyki, powinniśmy natychmiastowo usunąć i zutylizować chore części rośliny.

Z kolei najczęściej atakującym bukszpan szkodnikiem jest ćma bukszpanowa. Gdy mamy do czynienia z jej plagą, możemy zauważyć licznie pojawiające się na liściach pajęczyny i gąsienice. Plagę należy zwalczyć tak szybko, jak to możliwe, bo zagraża ona wszystkim naszym krzewom!

Pajęczyny mogą też być oznaką obecności przędziorka bukszpanowca. Będą one jednak pojawiały się głównie na młodych roślinach, bo to na nich żeruje ten szkodnik. W przeciwieństwie do ćmy bukszpanowej, tutaj sposób walki jest bardzo prosty – wystarczy zastosowanie regularnego oprysku. Ten sam sposób pomoże nam w zwalczeniu skorupika jabłoniowego, który zmniejsza liście bukszpanów i także się nimi żywi.

Podsumowując, decydując się na hodowlę bukszpanu musimy pamiętać o wielu środkach zapobiegawczych przed atakiem grzybów i chorób, a także być przygotowanym na zwalczanie szkodników. Te ostatnie są szczególnie niebezpieczne dla naszych krzewów. Należy też mieć na uwadze, że wypisane tu zagrożenia są najczęstszymi, lecz nie jedynymi, jakie mogą zniszczyć nasze krzewy. W związku z tym należy monitorować wszelkie nienaturalności na naszych bukszpanach.