Ogród Luziy

Lato w pełni, więc ogródki i działki zapełniły się już pachnącymi kwiatami i starannie obcinanymi drzewkami. Różnorodność kolorów i interesujące grządki przykuwają uwagę przechodniów i tworzą miejsce odpoczynku w otoczeniu natury. Większa część ludzi pracujących nie ma jednak czasu na codzienne zajmowanie się ogródkiem.

Jak więc stworzyć ogród, który nie wymaga stałej opieki i mnóstwa czasu?

Ciekawą opcją może być wykonanie skalniaka. Jest to część ogrodu zagospodarowana przez kamienie i roślinny mająca imitować krajobraz górski. Jego przygotowanie wymaga trochę wiedzy i czasu, ale odwdzięcza się pięknym widokiem i łatwością utrzymania. Pielęgnowanie skalniaka jest szczególnie ważne od razu po jego założeniu. Niezbędna jest obserwacja stabilności ułożenia kamieni i zakorzenienia roślin. Oczywiście rośliny skalniakowe wymagają pielęgnacji i podlewania, tak jak każde inne jednak dzięki ograniczeniu przez kamienie wyrastaniu chwastów nasza ingerencja jest mniej potrzebna, niż przy standardowych ogródkach.

Podstawą każdego skalniaka z pewnością będą kamienie. To one tworzą kształt i górski wygląd. Najbardziej preferowanym miejscem ich usytuowania będzie wzniesienie, górka lub nierówność na podwórku umożliwiająca stworzenie realnie górskiego pejzażu. Należy pamiętać, aby wybrać skały odporne na warunki atmosferyczne i przystosowane kolorystycznie do planowanego krajobrazu. Warto kierować się tym, jakie skały występują w okolicy, dzięki temu łatwiej będzie je skomponować z resztą elementów.

Wybór roślin to ważna część tworzenia swojego zieleńca. Nie muszą być to rośliny wyłącznie wysokogórskie. Skalniak w ogrodzie to przede wszystkim różnorodność i piękno. Warto trzymać się jednak pewnych zasad, aby nie przesadzić i żeby wszystko do siebie pasowało. Rośliny dobieramy zawsze według ich wymagań. Przed zakupem ustal, czy ogródek mieści się z zacienionym czy słonecznym miejscu i jaki rodzaj gleby przeważa. Jednym z dobrych rozwiązań jest wybranie roślin wieloletnich i odpornych na suszę, które przetrwają w rękach nawet najgorszego ogrodnika. Idealnym przykładem takich kwiatów będzie rogownica. Białe delikatne kwiatki pasują do każdej kompozycji, a odporność na mróz i susze zapewnia radość z rośliny na długie lata. Tworzy efektowny dywan kwiatowy, dlatego jest idealna do obsadzenia wszelkich skalniaków i rabat.

Trzeba oczywiście pamiętać również o innych rodzajach najczęściej sadzonych w tej części ogrodu. Iglaki karłowate i pnące oraz byliny stanowią zazwyczaj większą część ogródka skalnego. Jednak to rośliny cebulowe idealnie nadają się na udekorowania najbardziej zielonych pustych miejsc i najczęściej zachwycają swoim kolorem i zapachem.

Przed założeniem skalniaka warto zapoznać się z ogromną wiedzą na ten temat i zastanowić się, czy jesteśmy na to gotowi. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, ogrodników lub doświadczonych amatorów, którzy często służą pomocą w internecie. Jedno wiadomo na pewno – przemyślana praca zawsze się opłaca. Jeśli dasz swojemu ogrodowi trochę swojego czasu i zaangażowania na pewno odwdzięczy się wspaniałym relaksującym widokiem.