Ogród Luizy

Rośliny doniczkowe wymagają uprawy we właściwym podłożu, by mogły dobrze rosnąć i kwitnąć. Dotyczy to także warzyw, takich jak np. sałata. Obecnie szerokie zastosowanie posiada keramzyt, który jest często stosowany w tradycyjnej uprawie roślin doniczkowych, ale nie tylko, ponieważ równie popularny jest np. w terraponice.

Dlaczego keramzyt ma zastosowanie w uprawie i pielęgnacji roślin doniczkowych?

To właściwości keramzytu odpowiadają za możliwość tworzenia optymalnych warunków do rozwoju roślin. Wskazuje się też na właściwości tworzenia drenażu, bardzo dobre parametry termoizolacyjne w warunkach zarówno suchych jak i wilgotnych, a także wielokrotne zastosowanie i praktyczność.

Podłoże z keramzytem ma zastosowanie podczas uprawy hydroponicznej. Jest to rodzaj bezglebowej uprawy roślin, co ma zastosowanie w przypadku większości roślin doniczkowych. Specjaliści podkreślają, że warto rozpocząć uprawę w sezonie wiosennym, czyli od połowy kwietnia do połowy czerwca. Wybiera się do niej dobrze ukorzenione sadzonki, lub też młode rośliny, które wcześniej rosły w ziemi. Ważne jest dokładne oczyszczenie ich korzeni z pozostałości dawnego podłoża.

O czym pamiętać podczas uprawy roślin doniczkowych na podłożu z keramzytem?

Zanim przystąpimy do właściwej uprawy roślin na podłożu z keramzytem warto przygotować rośliny. Powinno się je obficie podlać wodą, a następnie delikatnie wyjąć z doniczki. Bryła korzeniowa powinna być umieszczona na kilka godzin w letniej wodzie, a po tym czasie należy je wyjąć i opłukać dokładnie ziemię z korzeni. W dalszej kolejności na samo dno pojemnika należy wsypać keramzyt, który powinien zajmować około 1/4 objętości donicy. Korzenie należy równomiernie rozłożyć na tym podłożu i zaspać resztą keramzytu. W dalszej kolejności pojemnik z rośliną wstawia się do osłonki i umieszcza wskaźnik poziomu wody.
Ważne znaczenie ma wlanie do wewnątrz odpowiedniej ilości wody, by wskaźnik był optymalny. Po około dwóch tygodniach roślina powinna wypuścić nowe liście.

Uprawa z keramzytem w warunkach terraponiki

Terraponika jest metodą pośrednią i bazuje na umieszczeniu bryły korzeniowej w ziemi oraz otoczeniu jej keramzytem. Niezbędne jest do tego właściwe naczynie, na dno którego należy wsypać keramzyt do wysokości około 1/3, a potem umieszcza się roślinę i dosypuje resztę.
Roślinę powinno się obficie podlewać i pamiętać o umieszczeniu wskaźnika wilgotności.

Uprawa roślin balkonowych i tarasowych z zastosowaniem keramzytu

Keramzyt nadaje się do zastosowania nie tylko w przypadku roślin domowych, ale też wówczas gdy chcemy zadbać o rośliny zewnętrze i tarasowe.
Uprawa roślin z wykorzystaniem keramzytu nie jest trudna i bazuje na wykonaniu otworu w donicach lub pojemnikach, przeznaczonych do umieszczenia na zewnątrz budynków. Ważne, by o tym pamiętać, gdyż w ten sposób odprowadza się zbyt dużą ilość wody. Co istotne, otwór można wykonać również w bocznej ściance, na wysokości około 1/4. W taki sam sposób uprawia się również warzywa, takie jak np. sałata.