Ogród Luizy

Skalniak to nic innego jak ogród skalny. Może on stanowić atrakcyjną aranżację każdego ogrodu. Dzięki prostocie, może go stworzyć każdy, przy odpowiedniej dawce wyobraźni. Skalniak powinien przypominać krajobraz górskiej łąki, dlatego rośliny, które na nim rosną nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Pozwala to osobom zapracowanym cieszyć się z szybkiego i długiego efektu pracy, jakim jest stworzenie ogrodu skalnego.

Skalniaki ogrodowe składają się z krzewów, małych drzew, skał i kamieni, a także z bylin, które dobrze radzą sobie na glebach o słabszej jakości, w słońcu czy cieniu i potrafią cieszyć oczy przez długie lata.

Skalniak w ogrodzie – jak go stworzyć

 1. Stwórz projekt. Na początku najlepiej wszystko sobie rozplanować. Po wybraniu odpowiedniego miejsca należy rozrysować plan, w którym uwzględnimy kształt skalniaka wraz z rozmieszczeniem kamieni i roślin.
 2. Przygotowanie podłoża. Najpierw należy zdjąć murawę i wykopać wierzchnią warstwę ziemi. Na dno wsypujemy podkład żwiru, bądź kamieni, co da idealny drenaż do uprawy naszych roślin. Zaleca się wykopanie głębszej warstwy ziemi i położenie agrowłókniny, dzięki której można szybko pozbyć się tego uciążliwego problemu jakim są chwasty.
 3. Tworzenie skalniaka. Układamy wybrane kamienie. Skały należy wybrać wedle własnego uznania, jednak najlepiej sprawdzą się te z nieregularnymi kształtami i ostrymi krawędziami. Najczęściej wybieranymi są: bazalty, dolomity i granity. Następnie wnętrze gruntu wypełniamy ziemią i obficie podlewamy (ten proces wykonujemy kilkukrotnie, aby ziemia całkowicie osiadła). Po tygodniu można przystąpić do sadzenia roślin. Pamiętając przy tym, że kwiaty sadzimy zachowując odpowiednie odstępy między nimi.
 4. Wybór kwiatów powinien być uwarunkowany okresem kwitnienia. Dobrą opcją jest dobranie roślin pod względem zmienności sezonowej, co pozwoli nam cieszyć się efektem przez cały rok. Nadmiar gatunków tworzy chaos, więc lepiej wybrać kilka rodzajów sadzonek i posadzić je w kępach. Przy sadzeniu warto pamiętać o tym, że wysokie rośliny powinny znajdować się z tyłu, niskie z przodu a duże drzewa pojedynczo. Najistotniejszą rzeczą jest dobór kwiatów ze względu na wymagania glebowe. Odpowiednio dobrana gleba do gatunku rośliny zaowocuje nam ich dobrym wzrostem i kwitnieniem.

Byliny, które najlepiej sprawdzą się na skalniaku to:

 • Rogownica,
 • Rozchodniki,
 • Goździki,
 • Floksy,
 • Rojniki,
 • Rozwar wielokwiatowy,
 • Trawy ozdobne (turzyce, śmiałki, kostrzewa popielata).

Pielęgnowanie skalniaka nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 • Obfite podlewanie – raz w tygodniu należy obficie podlać rośliny.
 • Nawożenie – częste nawożenie nie jest potrzebne. Wystarczy raz do roku wsypać na wierzch warstwę żyznej gleby, lub zastosować granulowany nawóz mineralny o spowolnionym działaniu.
 • Odchwaszczanie – zwalczanie chwastów jest bardzo uciążliwą czynnością, ale dzięki niej rośliny ozdobne mogą szybciej się rozrastać.
 • Aby zwalczyć ich rozprzestrzenianie się należy nie używać ziemi z kompostu jako nawozu, gdyż jest w niej wiele nasion chwastów i regularnie pozbywać się niechcianych roślin z naszego skalniaka.