Ogród Luizy

Kochamy najpiękniejszą porę roku, czyli wiosnę. Jest to czas kiedy przyroda budzi się do życia z zimowego snu, ptaki śpiewają radośnie przez całą dzień i noc, a wszelkie rośliny, małe i duże kwitną wielobarwnym kwieciem. Przydomowe ogrody, działki rekreacyjne, pałacowe parki, miejskie skwery a nawet balkony w blokach usłane są przepięknymi kwiatami. Wiosną na żółto zakwitną żonkile, na biało narcyzy i konwalie, na niebiesko szafirki i krokusy. Jednak jest jeszcze jedna roślina, której cebulki kwiatowe wydają kwiaty w najrozmaitszych kolorach. Jest nią oczywiście tulipan, roślina cebulowa, która należy do rodziny liliowatych.

Jej cebulki kwiatowe mogą wyrosnąć w popularne żółte, czy czerwone kwiecie, mogą także kwitnąć na różowo, fioletowo, biało. Spotyka się nawet odmiany czarne.

Sadzenie tulipanów jest przyjemną sztuką ogrodniczą, ponieważ oprócz bogactwa kolorystycznego, daje nam jeszcze możliwość hodowli odmian różnej wielkości (od miniaturowych, ledwie widocznych na trawnikach, po ogromne, wysokie kwiaty). Niektóre tulipany mają płatki gładkie, inne lekko falowane, jeszcze inne ekstremalnie postrzępione. Zdarzają się także cebulki kwiatowe tulipanów wydające jeden kwiat, lub takie, które tworzą całe kępy kilku, a nawet kilkunastu łodyg. Niektóre gatunki tulipana będą niesamowicie pachnieć podczas kwitnienia, inne natomiast pozostaną bezwonne.

Podobno cebulki kwiatowe tulipana występują w ponad stu dwudziestu gatunkach i piętnastu tysiącach odmian uprawnych (tak zwanych kultywarów). Wiele z nich powstało na drodze mutacji, czyli krzyżowania się różnych gatunków i odmian. Sadzenie tulipanów jest więc o wiele bardziej fascynującym zajęciem, niż mogłoby się nam wydawać, piszą o tym najlepsze portale ogrodnicze, warto zainteresować się tematem https://www.ogarnijogrod.pl/jak-i-kiedy-sadzic-tulipany/

Trzeba jednak wiedzieć, że pomimo iż sadzenie tulipanów kojarzy nam się głównie z wiosną, to najlepszą porą roku, by cebulki kwiatowe tych roślin zostały wkopane w ziemię jest jesień. Wówczas przez zimę, pod zamarzniętą i ośnieżoną warstwa ziemi, bardzo wolno będą się rozwijać cebulki kwiatowe. Zaczną pękać i obumierać, aby już wczesną wiosną wypuścić pierwsze listki, czy najbardziej upragnione przez hodowców kwiaty.

Niejednokrotnie cebulki kwiatowe tulipana mnożą się pod ziemią, jedna cebulka rozdziela się na dwie, cztery, czy sześć części, dając tyleż kwiatów. Sadzenie tulipanów jest więc sztuką, której tajniki należy odpowiednio zgłębić, aby osiągnąć upragnione efekty. A mogą być one bardzo spektakularne, takie jak pola tulipanów w Holandii. W Polsce warunki klimatyczne są również bardzo korzystne dla tulipanów, dlatego w rodzimych ogrodach botanicznych również możemy podziwiać rozmaite odmiany tulipanów a także zakupić ich cebulki kwiatowe do swoich ogrodów.

Sadzenie tulipanów często staje się domeną miast, które chcąc urozmaicić parki, skwery, a nawet pasy zieleni miejskich dróg zaopatrują się w cebulki kwiatowe w hurtowych niemal ilościach. Dlatego przejeżdżając wiosną po głównych ulicach Warszawy, czy Krakowa można podziwiać prawdziwe tulipanowe łąki kwietne. Może staną się one inspiracją, aby zacząć uprawiać kwiaty we własnym ogrodzie, czy na balkonie?