Ogród Luizy

Hydroponika to bezglebowa uprawa roślin, w której podłożę odgrywa inną rolę niż w tradycyjnych uprawach glebowych. Podłoże, czyli materiał wypełniający, stosuję się do utrzymania rośliny, oraz stworzenia prawidłowych warunków tlenowych korzeniom, lecz nie stanowi funkcji odżywczych. Wymienione funkcję przejmuję roztwór powstały po wymieszaniu właściwego nawozu z czystą wodą.

Domowe warunki pozwalają nam na uprawie prawie wszystkich roślin ozdobnych, a także tych egzotycznych np. kaktusów, orchidei lub palm. Rośliny przeznaczone do upraw hydroponicznych umieszcza się w ażurowych doniczkach wewnętrznych tak, aby korzenie stabilizowały się za pomocą jałowego podłoża (można użyć kulek keramzytu lub perlitu). Na ścianie doniczki zakłada się również wskaźnik poziomu wody, który ma zastosowanie do kontroli ilości roztworu wodnego, który znajduję się w naczyniu zewnętrznym. Kolejno pojemnik z rośliną umieszczamy w większej, wodoszczelnej osłonie, w której jest woda z pożywką.

Jeśli chcemy kupić rośliny do uprawy hydroponicznej, to można je zakupić w każdym dużym sklepie ogrodniczym. Rośliny doniczkowe w większości gatunków są odpowiednie do hydroponiki, można też do niej przystosować kwiaty znajdujące się w mieszkaniu. Do tego celu trzeba wyjąć roślinę z doniczki i umieścić ją w czystej wodzie o temperaturze pokojowej. Gdy minie około godzina, roślinę trzeba wyjąć z wody, oraz dokładnie wyczyścić jej korzenie z podłoża, a następnie umieścić je w doniczce wewnętrznej, zasypując ją kulkami keramzytu.

Następnym krokiem jest zamontowanie wskaźnika do ścianki doniczki i wstawienie gotowe pojemnika do osłonki zewnętrznej, która jest wypełniona wodą z dodatkiem pożywki. Uprawa w hydroponice może sprawiać wrażenie skomplikowanej, lecz to tylko pozory, ponieważ okazuje się, że jest bardzo prosta w działaniu i ma wiele licznych zalet.

Jedną z podstawowych zalet jest to, że rośliny które uprawiamy w hydroponice dojrzewają i rosną znacznie szybciej od roślin, które uprawiamy w ziemi. Jest tak dlatego, bo roztwór wodny dostarczany jest bezpośrednio do środowiska korzeni. Bardzo szybki wzrost jest spowodowany tym, że rozrost systemu korzeniowego jest znacznie szybszy niż w tradycyjnych uprawach. Rośliny są zdrowe, rosną bardzo szybko oraz są bardziej odporne na szkodniki i choroby. Razem z eliminowaniem tradycyjnej ziemi, jesteśmy w stanie uniknąć możliwości przeniesienia wraz z ziemią szkodników, czy chorób roślin.

Rośliny nie posiadają szkodników i chorób doglebowych. Sterylność podłoża pozwala nam uniknąć również rozwoju grzybów i szkodliwych bakterii. Uprawa roślin w wodze, bez zastosowania klasycznych doniczek z ziemią, posiada wiele zalet. Osoby uczulone na pleśnie i inne grzyby żyjące w glebie mogą śmiało zajmować się hydroponiką dlatego, że razem z eliminowaniem ziemi z uprawy, pozbywamy się jednocześnie tych organizmów, które w nich żyją. Uprawa w wodzie jest bardziej czysta i sterylna, co może w efekcie wpłynąć korzystnie dla osób z alergiami. Dodatkowo daje nam możliwość rzadszego podlewania roślin.