Ogród Luizy

Wiosna w pełni. Pogoda dopisuje, co po miesiącach pandemii jest podwójnym błogosławieństwem. Pragnienie opuszczenia czterech ścian chyba jeszcze nigdy nie było tak silne. Spacer, bieganie, jazda na rowerze. Aktywności, spośród których możemy wybierać, jest bez liku. Warto łączyć korzyści tak, by zmaksymalizować efekt. Dobrym pomysłem jest przebywanie na świeżym powietrzu i jednoczesne obcowanie z przyrodą. Las, łąka, spacer po plaży lub krótki wypad w góry.

Dla niektórych osób to świetne rozwiązanie. Inni wybiorą aktywność w pobliżu domu. Doskonałym pomysłem na tego typu działalność (zwłaszcza wiosną i latem) jest założenie własnej, małej plantacji. Czasem wystarczy do tego tylko miejsce dostępne na balkonie. Osoby posiadające nieco więcej przestrzeni, mogą nieco bardziej rozwinąć skrzydła.

Ogród warzywny łączy elementy relaksu (wszak niewiele jest czynności bardziej wpływających na spokój aniżeli pielenie grządek i przesadzanie roślin), wypoczynku, hobby i także nieco ruchu na świeżym powietrzu. Dysponując ogrodem możemy skusić się na więcej roślin, jednak gdy jedyną przestrzenią, którą możemy wykorzystać jest balkon naszego mieszkania, wymaga to od nas nieco więcej sprytu i przemyślanych decyzji.

Co warto uprawiać? Odpowiedzi na pytanie jest tyle, ilu ludzi zajmujących się tego typu aktywnością. Każdy lubi co innego. Dla kogoś idealnym rozwiązaniem będą wszelkiej maści zioła. Bazylia, tymianek, rozmaryn, majeranek. Tego wszystkiego używamy codziennie w kuchni. Dlaczego więc kupować w sklepie coś, co możemy z dużą łatwością wyhodować w zaciszu naszego małego (bądź dużego) ogródka. Kto inny skupi się stricte na warzywach. Pomidory, rzodkiewka, cebula i szczypior cieszą się niesłabnącą popularnością. Niektórzy w swoich ogródkach posiadają również owoce. Truskawki lub poziomki z powodzeniem rosną na wielu balkonach w miejskich blokowiskach.

Warto też prócz tych oczywistych, zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Sadzenie czosnku w ogródku warzywnym jest doskonałym pomysłem, gdyż jak wiemy, roślina ta posiada cały szereg zalet. Co do odstraszania wampirów naukowcy nie są zgodni. Jeśli jednak chodzi o aspekt zdrowotny nie mamy żadnych wątpliwości co do skuteczności. Czosnek od wieków stosowany był w medycynie. Jak wiemy, jest on naturalnym antybiotykiem. Wciąż pomaga zwalczać infekcje. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. Wyhodowany samodzielnie będzie zapewne jeszcze zdrowszy niż ten kupiony w dyskoncie.

Jak prawidłowo posadzić czosnek w ogrodzie? Dostępne są poradniki jak wykonać to krok po kroku http://ogarnijogrod.pl/kiedy-i-jak-sadzic-czosnek/

Na założenie ogródka decydują się bardzo często seniorzy. Jest to dla nich doskonały wybór, gdyż w przypadku emerytów, mają oni zazwyczaj więcej czasu na troskę o rośliny. Jest to aktywność, która bez wątpienia nie wymaga nie wiadomo jakiego nakładu sił. Oczywiście, każdy wiek jest dobry, by zacząć swoją przygodę z uprawą roślin. Nigdy też nie jest na to zbyt późno. Warto najpierw spróbować z roślinami mniej wymagającymi, by stopniowo, w miarę zyskiwania doświadczenia przerzucić się na te nieco trudniejsze w uprawie. Jedno jest pewne. Satysfakcja będzie ogromna. Wie to każdy, kto trzymał w ręku samodzielnie wyhodowanego pomidora.