Ogród Luizy

Wiele osób pragnie mieć na parapecie żywą i dobrze wyglądającą roślinę. Dodaje ona wnętrzom uroku i cieszy oko gdy za oknem zieleni brak. Wiele kwiatów wymaga jednak skomplikowanych zabiegów, odpowiednich warunków świetlno-glebowych i starannej pielęgnacji. Jeśli nie masz czasu na zajmowanie się wymagającymi roślinami powinieneś wybrać wytrwałą roślinę – zamiokulkas.

Jaki jest zamiokulkas?

Zamiokulkas to modna w ostatnim czasie roślina doniczkowa o niskich wymaganiach i ciekawym błyszczącym, ciemnozielonym wyglądzie liści. Należy ona do rodzina obrazkowatych i dorasta do metra wysokości. Może rosnąć na słabej glebie i nie potrzebuje zbyt wiele światła, jest więc idealna do zacienionych pomieszczeń o wystawie północnej. Jednak umieszczenie rośliny na dobrej glebie i przy dobrym oświetleniu pozwala jej uzyskać duże przyrosty i wyrosnąć w pełnej okazałości ciesząc oko mocną zielenią. Jedynym warunkiem jej skutecznego wzrostu jest temperatura od 15 do 19 stopni Celsjusza utrzymywana w skali całego roku. Jest ona niezbędna bowiem roślina wywodzi się z naturalnego środowiska afrykańskiej Tanzanii gdzie panują właśnie takie warunki termiczne.

Ciekawostką na temat Zamiokulkasa jest fakt, iż nie wytwarza grubych łodyg czy pnia tak jak inne rośliny doniczkowe. Jej liście wyrastają wprost z blaszki wyrastającej z kłącza. Ułatwia to pielęgnacje bowiem nie ma obaw, że łodyga zachoruje i spowoduje problemy z utrzymaniem całości rośliny. Stare liście można usunąć pojedynczo i bezproblemowo po prostu odczepiając je. Wykazuje się także dużą odporność wskazanego gatunku na szkodniki i pasożyty, które trzymają się odeń z daleka co eliminuje potrzebę wykonywania oprysków czy stosowania kosztownych proszków zwalczających szkodniki.

Odmiany i rozmnażanie zamiokulkasów

Zamiokulkas występuje w wielu różnych odmianach i rodzajach różniących się odcieniem, grubością liści czy też wysokością. Klasyczna odmiana – 'Supernova’ jest w ostatnim czasie popularna. Osiąga blisko metr i ma tendencję do wydłużania i wzrostu, dając liście średniej jasności, o znacznej gęstości. Jest to jednak gatunek najdroższy – jego ceny oscylują od 120 do 150 złotych.

Ciemniejszą wersją Zamiokulkasa jest gatunek 'Raven’. Ma on w porównaniu do Supernovej mniej błyszczące liście o ciemnym zabarwieniu zbliżonym do czerni. Jest szczególnie popularny do wnętrz utrzymanym w ciemnym tonie, które znakomicie uzupełnia wnosząc doń nieco świeżości. Cena tej odmiany to około 70 zł.

Najtańszą odmianą opisywanej rośliny jest 'Zenzi’, którego koszt to 25 złotych. Ma on liście jaśniejsze, błyszczące lecz rośnie dość niski i liście ma rzadsze od wcześniej omówionych odmian. Ostatnią odmianę poleca się do wnętrz małych, biur czy gabinetów.

Jeśli już zakupi się Zamiokulkasa można go następnie rozmnożyć by samemu uzyskać kolejne sadzonki. Najlepiej wykonać to podczas wiosennego przesadzania. Gdy roślina wystarczająco rozwinie się i podzieli kłącze, jego drugą część należy oddzielić i przesadzić do nowej doniczki. Daje to wysokie prawdopodobieństwo przyjęcia się bliskie 90%. Są też sposoby rozsadzania poprzez odcięcie w okresie maja i czerwca sadzonek liściowych, ich zagrzebanie na głębokość 10 milimetrów w mieszance torfu i piasku. Prawdopodobieństwo przyjęcia się tego typu sadzonki jest jednak niższe, wynosi bowiem 50%.